Normální debil
Robert Bellan

Robert Bellan

Narodil se 27. července 1966 v Hodoníně.

Po krátkém hereckém angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě nastoupil do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde působil jako herec od r. 1988 až do roku 2001. Zde získal i první zkušenosti s autorsko – divadelní režií v recesistické skupině Divadla ParoDyje (Rumař na stavbě, Dáma s Camelkama aj.). V roce 2000 realizoval ve Slováckém divadle vlastní dramatizaci dnes již legendárních Rychlých šípů. Toto představení se stalo postupem doby hitem pro všechny generace a hraje se dodnes. V roce 2001 ukončil Robert Bellan hereckou kariéru a začal působit jako režisér Městských divadel pražských (divadlo Rokoko). Od roku 2002 je na tzv. „volné noze“ a režijně spolupracuje s divadly po celé České republice.

Je známý především jako režisér komedií, jeho inscenace získaly řadu ocenění (5x inscenace roku Slovácké divadlo, 2x vítěz divácké soutěže Grand Festivalu smíchu v Pardubicích, 1x inscenace roku VČD Pardubice, vítěz pražského festivalu Dítě v Dlouhé, cena Český tučňák aj.).

V poslední době se do povědomí čtenářů a diváků napříč republikou zapsal jako autor knižního a divadelního hitu Normální debil a neméně úspěšné hry Vinetůůů!.


TOPlist